Lipo akumulátory – skladování a životnost

Jak správně skladovat Lipo baterie, aby netrpěla jejich životnost a kapacita? Pro ty, kteří nechodí lítat každý den, nebo ví, že nějakou dobu nepoužijí své Lipo akumulátory, tak by se měli řídit těmito instrukcemi pro jejich správné skladování, aby zajistili jejich dobrou spolehlivost a dlouhou životnost.

Závislost životnosti Lipo akumulátoru na skladovací teplotě a úrovni nabití

Závislost životnosti Lipo akumulátoru na skladovací teplotě a úrovni nabití

Na přiložené tabulce můžeme vidět, že při skladování Lipo baterií při nižších teplotách a při nižších napětích na jednotlivých článcích dosahuje baterie delší životnosti a nedochází k tak dramatickému snížení celkové kapacity akumulátoru při jeho stárnutí.

Závislost hodnoty vnitřního odporu akumulátoru na skladovací teplotě a stáří akumulátoru

Závislost hodnoty vnitřního odporu akumulátoru na skladovací teplotě a stáří akumulátoru

Na přiloženém grafu výše můžeme vidět závislost relativního vnitřního odporu Lipo baterie na skladovací teplotě a stáří akumulátoru. Zde se znovu ukazuje, že skladování Lipo baterií při vyšších teplotách způsobuje kromě snížení celkové kapacity i zvýšení celkového odporu akumulátoru.

V dnešní době téměř všechny nabíječky obsahují funkci „STORAGE MODE“, kdy dojde k nabití akumulátoru pouze na určitou úroveň (nejčastěji 40-60%), což zajistí pokud možno co nejlepší podmínky uvnitř akumulátoru. Skladovací teplota je už druhá věc. Rozdíl ztráty kapacity při 40% nabití je mezi teplotou při 0°C a 25°C téměř minimální, a pokud je skladujeme pouze po krátkou dobu mezi lítáním nebo pár měsíců přes zimu, tak to nehraje až tak zásadní roli.

Na životnost akumulátoru samozřejmě nemá pouze vliv teplota a úroveň nabití při jejich skladování, ale i další faktory, které působí na akumulátor v průběhu jeho používání – sem patří hlavně proces nabíjení, vybíjení a typ použití… v neposlední řadě sem patří i kvalita použitého elektrolytu v článcích a štěstí při samotné koupi! ;)

zdroj: http://batteryuniversity.com/
Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..